Fixtures


Month Date Team Opposition League Venue Pushback
September Sat 1st Men’s 1st XI Romford Friendly Palmers College 12:30
Ladies’ 2nd XI Waltham Forest Friendly Walthamstow Academy 10:00
Sat 8th Ladies’ 1st XI Maldon Friendly Maldon Town Sports Centre 13:00
Sun 9th Ladies’ 1st XI Upminster Friendly Coopers Company & Coburn School 14:00
Sat 15th Ladies’ 1st XI Basildon Friendly Palmers College 11:00
Sat 22nd Ladies’ 1st XI Witham Essex Prem Bramston Sports Ground 12:30
Ladies’ 2nd XI Old Loughtonians 4 Essex Div 2 Roding Sports Centre 14:30
Ladies’ 3rd XI Brentwood Academy Essex Div 4 Palmers College 12:30
Men’s 1st XI Redbridge & Ilford 2 East 5SE Palmers College 11:00
Men’s 2nd XI Tower Hamlets 1 East 8SE Lee Valley Hockey and Tennis Centre 17:30
Sat 29th Ladies’ 1st XI Basildon 2 Essex Prem Palmers College 11:00
Ladies’ 2nd XI Brentwood 3 Essex Div 2 Palmers College 12:30
Ladies’ 3rd XI London Royals Essex Div 4 Redbridge Sports Centre 16:00
Men’s 1st XI Southend 2 East 5SE Sweyne Park School 13:45
Men’s 2nd XI Saffron Walden 7 East 8SE Palmers College 14:00
Oct Sat 6th Ladies’ 1st XI Colchester 2 Essex Prem Colchester Garrison (Abbeyfields) TBC
Ladies’ 2nd XI Chelmsford 4 Essex Div 2 Chelmer Park 15:15
Ladies’ 3rd XI Old Loughtonians 5 Essex Div 4 Palmers College 11:00
Men’s 1st XI Witham 3 East 5SE Palmers College 12:30
Men’s 2nd XI Colchester 4 East 8SE Palmers College 14:00
Sat 13th Ladies’ 1st XI Wapping 3 Essex Prem Palmers College 12:30
Ladies’ 2nd XI Wapping 6 Essex Div 2 Palmers College 14:00
Ladies’ 3rd XI Southend 3 Essex Div 4 Sweyne Park School 15:15
Men’s 1st XI Wapping 8 East 5SE John Orwell Sports Centre 15:30
Men’s 2nd XI Romford 2 East 8SE Palmers College 11:00
Sat 20th Ladies’ 2nd XI Chelmsford 5 Essex Div 2 Palmers College 11:00
Ladies’ 3rd XI Old Southendian 2 Essex Div 4 Warners Bridge Park 10:30
Men’s 1st XI Waltham Forest 3 East 5SE Palmers College 12:30
Men’s 2nd XI Brentwood 5 East 8SE Brentwood School 14:00
Sat 27th Ladies’ 1st XI Maldon Essex Prem Palmers College 12:30
Ladies’ 2nd XI Southend and Benfleet 2 Essex Div 2 King Edmund School 14:00
Ladies’ 3rd XI Brentwood 4 Essex Div 4 Palmers College 11:00
Men’s 1st XI Old Southendian 3 East 5SE Old Southendian HC 10:30
Men’s 2nd XI East London 8 East 8SE Palmers College 14:00
Nov Sat 3rd Ladies’ 1st XI Crostyx 2 Essex Prem Ashton Playing Fields 11:30
Ladies’ 2nd XI Romford Essex Div 2 Palmers College 11:00
Ladies’ 3rd XI Braintree 3 Essex Div 4 The Four Releet 10:30
Men’s 1st XI East London 5 East 5SE Palmers College 12:30
Men’s 2nd XI Wapping East 8SE John Orwell Sports Centre 14:00
Sat 10th Ladies’ 1st XI Upminster 2 Essex Prem Palmers College 11:00
Ladies’ 2nd XI Redbridge and Ilford 2 Essex Div 2 Redbridge Sports Centre 15:00
Ladies’ 3rd XI East London 7 Essex Div 4 Palmers College 12:30
Men’s 1st XI Crostyx 3 East 5SE Ashton Playing Fields 14:30
Men’s 2nd XI Braintree Knights East 8SE Palmers College 14:00
Sat 17th Ladies’ 1st XI East London 4 Essex Prem Palmers College 11:00
Ladies’ 2nd XI Colne Essex Div 2 Palmers College 12:30
Ladies’ 3rd XI Crostyx 4 Essex Div 4 Ashton Playing Fields 13:00
Men’s 1st XI Upminster 3 East 5SE Palmers College 14:00
Men’s 2nd XI Old Southendian 4 East 8SE Old Southendian HC 12:00
Sat 24th Ladies’ 1st XI Wapping 4 Essex Prem John Orwell Sports Centre 12:30
Ladies’ 2nd XI Harlow Essex Div 2 Leventhorpe School TBC
Ladies’ 3rd XI Redbridge and Ilford 3 Essex Div 4 Palmers College 12:30
Men’s 1st XI Clacton 2 East 5SE Palmers College 11:00
Men’s 2nd XI Brentwood Academy East 8SE Brentwood School 14:00
Dec Sat 1st Ladies’ 1st XI Chelmsford 3 Essex Prem Palmers College 11:00
Ladies’ 2nd XI Crostyx 3 Essex Div 2 Palmers College 12:30
Ladies’ 3rd XI Colchester 4 Essex Div 4 Colchester Garrison (Abbeyfields) TBC
Men’s 1st XI Rochford 1 East 5SE King Edmund School 12:15
Men’s 2nd XI Old Southendian 5 East 8SE Palmers College 14:00
Sat 8th Ladies’ 1st XI Witham Essex Prem Palmers College 12:30
Ladies’ 2nd XI Old Loughtonians 4 Essex Div 2 Palmers College 14:00
Ladies’ 3rd XI Brentwood Academy Essex Div 4 Brentwood School 14:00
Men’s 1st XI Redbridge and Ilford 2 East 5SE Redbridge Sports Centre 13:30
Men’s 2nd XI Tower Hamlets 1 East 8SE Palmers College 11:00
Sat 15th Ladies’ 1st XI East London 3 Essex Prem Mile End Stadium 11:30
Jan Sat 5th Ladies’ 1st XI Basildon 2 Essex Prem Gloucester Park TBC
Ladies’ 2nd XI Brentwood 3 Essex Div 2 Becket Keys School 14:00
Ladies’ 3rd XI London Royals Essex Div 4 Palmers College 11:00
Sat 12th Ladies’ 1st XI Colchester 2 Essex Prem Palmers College 14:00
Ladies’ 2nd XI Chelmsford 4 Essex Div 2 Palmers College 12:30
Ladies’ 3rd XI Old Loughtonians 5 Essex Div 4 Roding Sports Centre 14:30
Men’s 1st XI Southend 2 East 5SE Palmers College 11:00
Men’s 2nd XI Saffron Walden 7 East 8SE Saffron Walden County High School 14:00
Sat 19th Ladies’ 1st XI Wapping 3 Essex Prem Lee Valley Hockey and Tennis Centre 10:00
Ladies’ 2nd XI Wapping 6 Essex Div 2 Lee Valley Hockey and Tennis Centre 16:00
Ladies’ 3rd XI Southend 3 Essex Div 4 Palmers College 11:00
Men’s 1st XI Witham 3 East 5SE Witham Sports Ground 14:00
Men’s 2nd XI Colchester 4 East 8SE Colchester Garrison (Abbeyfields) TBC
Sat 26th Ladies’ 1st XI East London 3 Essex Prem Palmers College 12:30
Ladies’ 2nd XI Chelmsford 5 Essex Div 2 Chelmer Park TBC
Ladies’ 3rd XI Old Southendian 2 Essex Div 4 Palmers College 11:00
Men’s 1st XI Wapping 8 East 5SE Palmers College 14:00
Men’s 2nd XI Romford 2 East 8SE TBC TBC
Feb Sat 2nd Ladies’ 1st XI Maldon Essex Prem Maldon Town Sports & Social Centre 12:00
Ladies’ 2nd XI Southend and Benfleet 2 Essex Div 2 Palmers College 11:00
Ladies’ 3rd XI Brentwood 4 Essex Div 4 Becket Keys School 11:00
Men’s 1st XI Waltham Forest 3 East 5SE Walthamstow Academy 14:30
Men’s 2nd XI Brentwood 5 East 8SE Palmers College 11:00
Sat 9th Ladies’ 1st XI Crostyx 2 Essex Prem Palmers College 12:30
Ladies’ 2nd XI Romford Essex Div 2 Robert Clack School Leisure Centre TBC
Ladies’ 3rd XI Braintree 3 Essex Div 4 Palmers College 14:00
Men’s 1st XI Old Southendian 3 East 5SE Palmers College 11:00
Men’s 2nd XI East London 8 East 8SE Mile End Stadium 14:30
Sat 16th Men’s 1st XI East London 5 East 5SE Mile End Stadium 13:00
Men’s 2nd XI Wapping East 8SE Palmers College 11:00
March Sat 2nd Ladies’ 1st XI Upminster 2 Essex Prem Coopers Company & Coburn School 11:30
Ladies’ 2nd XI Redbridge & Ilford 2 Essex Div 2 Palmers College 12:30
Ladies’ 3rd XI East London 7 Essex Div 4 Redbridge Sports Centre 13:00
Men’s 1st XI Crostyx 3 East 5SE Palmers College 11:00
Men’s 2nd XI Braintree Knights East 8SE Four Releet 16:30
Sat 9th Ladies’ 1st XI East London 4 Essex Prem Mile End Stadium 11:30
Ladies’ 2nd XI Colne Essex Div 2 Essex University TBC
Ladies’ 3rd XI Crostyx 4 Essex Div 4 Palmers College 12:30
Men’s 1st XI Upminster 3 East 5SE Coopers Company & Coburn School 13:00
Men’s 2nd XI Old Southendian 4 East 8SE Palmers College 11:00
Sat 16th Ladies’ 1st XI Wapping 4 Essex Prem Palmers College 14:00
Ladies’ 2nd XI Harlow Essex Div 2 Palmers College 12:30
Ladies’ 3rd XI Redbridge & Ilford 3 Essex Div 4 Redbridge Sports Centre 15:00
Men’s 1st XI Clacton 2 East 5SE Clacton Leisure Centre 14:00
Men’s 2nd XI Brentwood Academy East 8SE Palmers College 11:00
Sat 23rd Ladies’ 1st XI Chelmsford 3 Essex Prem Chelmer Park TBC
Ladies’ 2nd XI Crostyx 3 Essex Div 2 Ashton Playing Fields 13:30
Ladies’ 3rd XI Colchester 4 Essex Div 4 Palmers College 12:30
Men’s 1st XI Rochford 1 East 5SE Palmers College 11:00
Men’s 2nd XI Old Southendian 5 East 8SE Old Southendian HC 15:00
Copyright © 2014